تصور از بدن و رسانه‌های اجتماعی

431

زمان مطالعه: 3 دقیقه

برگرفته از وبسایت مدیوم

ترجمه و تلخیص: پوریا همایون

رسانه‌های اجتماعی با القای الگوهای زیبایی به زنان این تصور را در آنها به وجود آورده‌اند که اندازه و شکل بدن آنها هیچ‌گاه مناسب نخواهد بود. زنان رفته‌رفته خود و دیگر هم‌نوعانشان را به‌عنوان کالای جنسی که بدنشان از ذهن‌شان ارزش بیشتری دارد شناسایی می‌کنند.

20 سال پیش قرن 21 با انبوه غیرقابل تصوری از تغییرات، زندگی بشر را دگرگون ساخت. در میان همه این تغییرات، رسانه‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از خیره‌کننده‌ترین جنبه‌ها در زندگی اجتماعی ظهور کرد. محیط اشباع‌شده از رسانه‌های اجتماعی، نوعی زندگیِ مختصِ به رضایت‌مندیِ لحظه‌ای و ارتباط مجازی را برای انسان‌ها ایجاد کرده است. آنها نحوه تعامل افراد با جهان بیرونی، درک از خود و فهم دنیای اطراف را متحول ساخته‌اند. بنا به تعریف، سایت‌های شبکه اجتماعی از سه ویژگی برخوردارند: نخست امکان ایجاد شناسه عمومی یا نیمه عمومی را برای افراد در یک سیستم محصور مهیا می‌سازند. دوم، فهرستی از سایر کاربرانی که با هم در ارتباط هستند را فراهم می‌آورند؛ و در نهایت قابلیت مشاهده ارتباطات خود و دیگرانی که در فهرست آنها قرار دارند را ممکن می‌سازند. این ویژگی‌ها در قالب‌های مختلف در صورت‌های متنوعی ارائه می‌شود.

فیس‌بوک، اینستاگرام، اسنپ چت، توییتر از جمله محبوب‌ترین قالب‌های رسانه‌های اجتماعی در میان جوانان هستند. چنین بسترهایی از یک طرف امکان برقراری ارتباطات مناسبی را برای افراد در سرتاسر کره خاکی ایجاد می‌کند؛ اما از طرف دیگر باید در نظر داشت کاربران در این رسانه‌ها در معرض تجاوز به حریم شخصی یا “قلدری مجازی” از جانب دیگران نیز قرار دارند.

امروزه سرمایه‌گذاری افراد در رسانه‌های اجتماعی به حدی است که حتا اوقاتی که در تعاملات واقعی با یکدیگر قرار دارند هم نمی‌توانند استفاده از آن را کنار بگذارند. این وسواس استفاده از رسانه‌های اجتماعی خود را در قالب به‌روز بودنِ همیشگی نشان می‌دهد جایی که افراد با دیدن عکس‌های خویشاوندان خود در فضای مجازی قادر به حفظ روابط از راه دور هستند و بنابراین به‌روز رسانی پروفایل فضای مجازی جنبه‌ای تقدیرگرایانه پیدا کرده است.

هرچقدر جامعه به رسانه‌های اجتماعی وابسته‌تر می‌شود، اهمیت ظاهر جسمانی یا ظاهر آنلاین و سطحی ‌نگریستن به آن در میان افراد افزایش می‌یابد. در این میان تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر تصویر بدن زنان ملموس‌ترین و ضروری‌ترین مساله ایست که با آن مواجه هستیم.

قالب‌های رسانه‌های‌ اجتماعی از تصویر “بدن لاغر ایده‌آل” زنان پشتیبانی می‌کنند، امری که باعث شده تا زنان همواره در مورد ظاهر خود تردید کنند. در این بین، زنان دانشجو بیش از همه در معرض آسیب‌های ناشی از رسانه‌های اجتماعی بر تصویر بدن خود قرار دارند.

 مطالعات اخیر وجود رابطه‌ مستقیم بین اختلالات غذاخوردن در زنان و میزان استفاده آنها از رسانه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد. تماشای عکس‌های شخصیت‌های تاثیرگذار رسانه‌های اجتماعی (influencer) که بر تصور “اندام بی‌نقص” دلالت دارند، باعث شده تا زنان بیش از پیش درگیر ظاهر خود شوند. در واکنش به این عکس‌ها، زنان و دختران جوان برای رسیدن به اندام ایده‌آل، غالبن درگیر رژیم‌های غذایی افراطی با هدف وزن کم کردنِ بی‌رویه و یا تمرینات بسیار دشوار ورزشی می‌شوند.

مطالعات اخیر اینستاگرامی عمومن بر تصاویر “انگیزش-لاغری” (thinspiration) متمرکز شده‌اند. بنا به تعریف انگیزش-لاغری عبارت است از: “هر صورتی از رسانه- از جمله چاپی، آنلاین، عکس، ویدئو و غیره- که از طریق آن رفتار ناسالم برای لاغر کردن و لاغر ماندن ترویج می‌گردد. این اطلاعات در قالب عکس‌های سلبریتی‌های کمرباریک و لاغراندام، افراد درگیر اختلالات غذا خوردن و یا مدل‌های نحیفی است که در میان کاربران اجتماعات آنلاین دست به دست می‌چرخد”.

در سال 2011 نتایج پژوهشی در این حوزه نشان داد افرادی که در فیس‌بوک عکس‌های کاربران جذاب و زیباتر را می‌بینند در مقایسه با کاربرانی که افراد کمتر جذاب و زیباتری را مشاهده می‌کنند، احساس مثبت کمتر و نارضایتی بیشتر به تصویر بدن خود دارند.

رسانه‌های اجتماعی با القای الگوهای زیبایی به زنان این تصور را در آنها به وجود آورده‌اند که اندازه و شکل بدن آنها هیچ‌گاه مناسب نخواهد بود. زنان رفته‌رفته خود و دیگر هم‌نوعانشان را به‌عنوان کالای جنسی که بدنشان از ذهن‌شان ارزش بیشتری دارد شناسایی می‌کنند.

از آنجایی که زنان جوان‌تر به‌طور مداوم و ثابت در معرض کالایی‌شدن رسانه‌های اجتماعی قرار دارند، این احتمال وجود دارد که این فرایند تبدیل به خود- کالایی‌شدن گردد (یعنی خود فرد به‌جای رسانه‌های اجتماعی تفکر کالایی‌شدن را بر خود و دیگر هم‌نوعانش اعمال کند). رسانه‌های اجتماعی عکس- محور (مانند اینستاگرام) مجرایی برای خود-کالایی‌شدن زنان را فراهم می‌سازد که در آن زنان با تقلید از سوژه‌های تبلیغاتی، عکس‌های خود را به اشتراک می‌گذارند.

برای حل چنین مساله‌ای توجه به این نکته مهم است که کاربران، حساب‌هایی که در آن بر اندام ایده‌آل تاکید می‌شود را نادیده بگیرند و آنها را مسدود کنند و به‌جای آن سعی کنند حساب‌ها و کاربرانی را دنبال کنند که تصویر مثبتی نسبت به بدن‌شان به آنها القا می‌کند. به‌عبارت دیگر، زنان می‌توانند با کنترل کردن آنچه که به آن می‌نگرند و دنبال می‌کنند تصور مثبتی از بدن خود برای خودشان مهیا کنند. یک سبک زندگی سالم و خوشحال ریشه در خوشحالی درونی و گفتگوهای صادقانه دارد. تعداد لایک‌ها نباید تبدیل به معیاری برای سنجش اهمیت و خوشحالی شما باشد.

8+

دیدگاه‌ خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید