جهان چگونه مدرن شد؟

47

زمان مطالعه: <1 دقیقه

این کتاب داستانی است دربارۀ اینکه چطور یک شعر خیره‌کننده توانست جهان را در مسیر تازه‌ای قرار دهد، یا به اصطلاح «بپیچاند»، و همزمان یک اثر پژوهشی ممتاز، یک نوشته‌ی ادبی گیرا و شاهدی شورانگیز بر قدرت کلام مکتوب است.
این کتاب برندۀ جایزۀ پولیتزر سال ۲۰۱۲ برای آثار عمومی غیرداستانی و نیز جایزۀ ملی کتاب سال ۲۰۱۱ برای ادبیات غیرداستانی بوده‌ است.
هیچ تبیین یگانه‌ای برای ظهور رنسانس و آزادی نیروهایی که جهان ما را شکل بخشیده‌اند وجود ندارد. با این حال در کتاب حاضر کوشیده‌ام یک داستان رنسانسی کمتر شناخته‌شده اما نمونه‌وار را تعریف کنم، داستان کشف کتاب «در باب طبیعت چیزها». مزیت ویژۀ این کشف، انطباق آن است با شیوه و شمایل تلقی ما از چرخش فرهنگی‌ای که در سرآغازهای زندگی و اندیشۀ مدرن روی داد: نوعی رنسانس، یا نوزایی و تولد دوبارۀ عهد باستان.
( متن از پیشگفتار )
جهان چگونه مدرن شد | استیون گرین بلت| مهدی نصرالله‌زاده |
از متن کتاب:
لوکرتیوس بر این باور بود که خورشید به دور زمین می‌چرخد، و چنین استدلال می‌کرد که اندازه و نیز میزان حرارت خورشید احتملا همان‌قدر است که حواس ما آنها را ادراک می‌کند. گمان می‌کرد کِرم‌ها به نحوی خودانگیخته از درون خاک خیس به وجود می‌آیند. در تبیین صاعقه آن را دانه‌های یائسه‌ای تصویر می‌کردکه زاد و ولد بسیار دیگر رمقی برایشان باقی نگذاشته است. با همۀ اینها، در کنه شعر اصول بنیادی درکی مدرن از جهان وجود دارد.
بر طبق نظر لوکرتیوس، درعالمی که این‌طور تشکیل شده است هیچ‌ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم زمین یا ساکنان ان جایگاهی محوری دارند، و باز هیچ دلیلی وجود ندارد که انسان‌ها را از همۀ جانوران دیگر متمایز کنیم. نه هیچ امیدی به تطمیع یا تشفی خاطر خدایان هست، نه هیچ جایی برای خشک‌اندیشی مذهبی؛ نه ندایی در دعوت به انکار ریاضت‌کشانۀ نفس وجود دارد، نه توجیهی برای رویای قدرت بی‌حد یا اثبات و امنیت کامل؛ نه دلیلی برای جنگ‌های کشورگشایانه یا خودبزرگ‌دارانه هست، نه امکانی برای سیطره‌یافتن بر طبیعت؛ و نه گریزی هست از ساختن و اسازی و بازسازی دائم صور.
| جهان چگونه مدرن شد؟ | استیون گرین‌بلت | مهدی نصراله‌زاده | ۴۰۶ صفحه | نشر بیدگل
لینک خرید کتاب «جهان چگونه مدرن شد؟»

درباره نویسنده:

استیون گرین‌بلت استاد علوم انسانی در دانشگاه هاروارد است و از جمله‌ی آثار او کتاب اراده در عالم: شکسپیر چگونه شکسپیر شد است، یکی از کتاب‌های پرفروش فهرست نیویورک تایمز و از فینالیست‌های جایزه‌ی پولیتزر و جایزه‌ی ملی کتاب برای ادبیات غیر داستانی. خود کتاب جهان چگونه مدرن شد؟ نیز البته برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر سال ۲۰۱۲ برای آثار عمومی غیرداستانی و نیز جایزه‌ی ملی کتاب سال ۲۰۱۱ برای ادبیات غیرداستانی بوده‌ است.

استیون گرینْبلَت (انگلیسی: Stephen Jay Greenblatt‎ زاده ۷ نوامبر ۱۹۴۳) اندیشمند، نویسنده و استاد دانشگاه هاروارد و از مؤثّرترین متخصّصان مطالعات رنسانس در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم می‌باشد.

گرینبلت خود را از یهودیان اشکنازی اروپای شرقی می‌داند. پدرانش به آمریکا کوچیدند. پدربزرگش ژنده‌چین و پدرش وکیل بوده‌است. او پس از تحصیلات ابتدایی به دانشگاه ییل رفت. در ۱۹۸۰ پس از سالیانی آموزگاری در دانشگاه، به رتبه استادی رسید و نخستین کتاب نامدارش را دربارهٔ ادبیات قرن شانزدهم انگلیس نوشت. پس از بیست‌وهشت سال پژوهش و آموزگاری در کالیفرنیا به ماساچوست رفت و در دانشگاه هاروارد مشغول شد. در سال ۲۰۰۰ «استاد علوم انسانی» نامیده شد. در سالیان بعد کتاب‌هایی پرفروش در شکسپیرشناسی و مطالعات رنسانس نگاشت.

وی سال ۲۰۱۴ به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد و دربارهٔ لیر شاه شکسپیر سخن راند.

او عبارت «نوتاریخی‌گری» (new historicism) را به کار برد که پس از آن مشهور شد. عباس میلانی این را به فارسی «نوتاریخی‌گری» نامید. این عبارت پیش‌تر در کار مایکل مک‌کانل آمده بود.

0

دیدگاه‌ خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید