شیوه‌‌نامه ارسال مطلب

زمان مطالعه: <1 دقیقه

شما نیز می‌توانید جستارها، تأملات، مطالبی که ترجمه کرده‌اید و هرآنچه که احساس می‌کنید ارزش خوانده شدن و دیده شدن دارد را برایمان ارسال کنید.

Info@jostarha.com

 

 

پیشنهاد می‌شود پیش از ارسال مطلب، حتماً شیوه‌نامه‌ی ارسال مطلب را حتما بخوانید. لطفا در حد امکان تمامی موارد زیر را هنگام ارسال مطلب رعایت کنید.

  • محتوای ارسالی حتما در قالب فایل word ارسال شود.

  • محتوای متنی شما (مقالات، یادداشت‌ها، گزارش‌ها و …) ترجیحاً همراه با یک یا چند تصویر مرتبط با متن باشد.

  • مطالب نباید حاوی الفاظ توهین‌آمیز به افراد، گروه‌ها، مذاهب، شخصیت‌های سیاسی و غیره باشند.

  •  مطالبی که جنبه‌ی سیاسی، ایدئولوژیک و آیینی داشته باشند منتشر نخواهند شد.

  • آن‌چه برای ما اهمیت دارد روشن و قابل‌ فهم بودن استدلال، سوال و ادعای نویسنده در یک نوشته است. یک مطلب باید برای پاسخ به سوالی روشن نوشته شده باشد و برای رسیدن به پاسخ مورد نظر شواهد و استدلال‌های کافی و مستند بیاورد.

  • اگر مطلب‌تان پیش از این در جای دیگری منتشر شده است، حتما این موضوع را با ما درمیان بگذارید.

  • اگر مطالب شما ترجمه است لطفا حتما عنوان مقاله و نام نویسنده و منبع را به لاتین در پی‌نوشت ذکر کنید.


جهت آشنایی با نویسندگی و شیوه‌های درست نویسی در متن‌های غیرداستانی و جستارنویسی یکی از پیشنهادات ما کتاب بهتر بنویسیم: درس‌نامه درست‌نویسی، ساده نویسی و زیبا نویسی است.


شیوه‌نامه نگارشی

متن‌های روی وب معمولا با تمرکز کامل خوانده نمی‌شوند. افراد در مسیر، روی تلفن همراه، در اماکن پر سر و صدا و در زمان‌های کوتاه متن‌های روی وب را می‌خوانند. بنابراین بهتر است متن‌هایمان را طوری بنویسیم که افراد بتوانند راحت‌تر آن‌ها را بخوانند. برای این‌کار به این نکات توجه کنید:
عنوان: برای مطلب خود عنوانی گویا، جذاب و مرتبط انتخاب کنید، این موضوع به خوانده شدن مطلب کمک می‌کند.
روشن و مستقیم بنویسید: فرض ما بر این است که مخاطب جستارها بیشتر یک مخاطب عمومی است. این مخاطب به مسائلی که چه‌بسا موضوع رشته‌های تخصصی‌اند علاقه‌مند است، اما لزوما اصطلاحات تخصصی آن حوزه را نمی‌داند و یا اندیشمندانش را نمی‌شناسد. سعی کنید بدون اینکه به دقت متنتان ضربه بزند از این اصطلاحات و نام‌ها کمتر استفاده کنید. به جای نام‌بردن از نظریه‌ها و چهره‌ها محتوای حرف آنها را به زبان ساده بیان کنید. اگر جایی مجبورید از اصطلاحات تخصصی استفاده کنید حتما آن را برای یک مخاطب عمومی در پانویس و یا در خود متن توضیح دهید. در صورت بکار بردن اصطلاحات و واژگانی از زبان‌های دیگر نیز معنای آنها را در پانویس شرح داده و واژه زبان مرجع را ذکر کنید.
ساده و مختصر باشید: سعی کنید تا جای ممکن اضافات را از متن خود و از جمله‌هایتان بزدایید. البته این به این معنا نیست که از حرف‌های خود بکاهید یا بخشی از محتوا را بی‌خیال شوید. همچنین سعی کنید جملات خود را کوتاه کنید. جملات بلند ما معمولاً ترکیب چند جمله هستند. اگر جمله‌ای که نوشته‌اید خیلی بلند است و می‌توان آن را به چند جمله کوتاه‌تر تقسیم کرد، این کار را بکنید.
از امکانات وب استفاده کنید: برخلاف نسخه‌های چاپی و سایر اشکال انتشار الکترونیکی، وب به شما قدرت می‌دهد که به تمامی متن‌های روی آن دسترسی داشته باشید. از این امکان در نوشتن استفاده کنید. در صورتی که به اطلاعات و یا اصطلاحاتی اشاره می‌‌کنید که ممکن است مخاطب از آن‌ها بی‌اطلاع باشد، از ویکی‌پدیا و سایر منابع موجود در وب استفاده کنید؛ نوشته‌ی شما در اینترنت می‌تواند با ده‌ها لینک مرتبط همراه باشد. این کار به خواننده شما کمک می‌کند با کمترین اطلاعات درباره‌ی موضوع نوشته، با شما همراه شود.
چندرسانه‌ای باشید: استفاده از نمودار و جدول اطلاعات، عکس، فیلم و صدا نیز می‌تواند مطلب شما را جذاب‌تر و مستدل‌تر کند، در استفاده از آن‌ها خست به خرج ندهید.
متن را به بخش‌های کوتاه تقسیم کنید: در صورت طولانی‌بودن متن بخش‌های مختلف آن را با میان‌تیتر از یکدیگر تفکیک کنید. میان‌تیتر‌ها کمک می‌کنند مخاطبانی که پیش از خواندن مطلب آن را بالا پایین می‌کنند، متوجه شوند با چه چیزی مواجه هستند.
خلاصه‌ای از بحث ارائه دهید: در شروع متن‌های استدلالی و تحلیلی به اختصار توضیح دهید که در نوشته‌ی خود قصد پرداختن به چه مسئله‌ای و پاسخ دادن به چه سوالی دارید. در انتهای متن نیز بد نیست نکته‌ی اساسی نوشته‌تان را به شیوه‌ای جدید صورت‌بندی کنید یا پاسخ سوال متن را دوباره به اختصار بگویید.
انشا: لطفا حتما در نگارش از (نیم‌فاصله) استفاده نمایید.
نکته مهم: پیش از شروع هر کاری از کیبورد استاندارد فارسی استفاده کنید. یک دست بودن متن‌ها در وب به استفاده از کیبوردهای یک‌دست وابسته است. در بعضی از کیبوردها به جای ک فارسی ک عربی و به جای ی فارسی ی عربی وجود دارد. برخی از کاراکترها در کیبوردهای غیراستاندارد وجود ندارد و برخی از آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. بنابراین بهتر است برای استفاده درست از این شیوه‌نامه از کیبورد استاندارد فارسی استفاده کنید.
در نوشتن روی وب و کامپیوتر باید حتما از نیم‌فاصله استفاده کرد. چرا که با توجه به تغییرات اندازه خط‌ها در رزولوشن‌های مختلف صفحه نمایش ممکن است نصف یک کلمه به خط بعد برود. بنابراین اگر چیزی که می‌نویسید نباید در دو خط جدا بیاید بخش‌ها را با نیم‌فاصله از هم جدا کنید. مثل: می‌شود، آن‌ها، نمی‌گوید، نگه‌داشت..
  • مطالب خود را برای جستارها فقط به آدرس ایمیل زیر ارسال کنید:

Info@jostarha.com